Oversigt+resultat(2017)

Udstillingsoversigt 2017

(Anmeldelses frister er vejledende, der henvises til hundeweb.dk, denne oversigt opdateres løbende)
Dato Sted Type/Resultat Dommer Anmeld.
11/02 Fredericia INTERNATIONAL CACIB
Resultat, klik her
Hilkka Salohalla, FI 09/01
16/01
16/04 DKK Kreds 7 – Aars NATIONAL CAC Anette Bystrup / DK http://www.dkk-kreds7.dk/shows.asp
Gruppe 1 søndag
17/03
29/04 Roskilde INTERNATIONAL CACIB Kitty Sjong, DK 27/03
03/04
30/04 Roskilde INTERNATIONAL CACIB (kval. til Crufts) Paul Lawless, IE 27/03
03/04
21/05 Lyngby OES SPECIALSHOW – CAC Barrie Croft, UK 16/04
21/05 Lyngby HYRDEHUNDE NATIONAL – CAC (DOBBELTSHOW) Birthe Sheel, DK 16/04
10/06 Vejen INTERNATIONAL CACIB Filip Johnsson, SE 08/05
15/05
11/06 Vejen INTERNATIONAL CACIB Dirk Spruyt, BE 08/05
15/05
06/08 DKK Kreds 3 – Odense NATIONAL CAC John Muldoon / IE http://www.dkk-kreds3.dk/calendary.asp?dato=01-08-2017 01/07
19/08 Bornholm INTERNATIONAL CACIB Alan Matthews, IE 17/07
24/07
20/08 Bornholm INTERNATIONAL CACIB
Svend Erik Løvenkjær,
DK
17/07
24/07
02-03/09 Roskilde NATIONAL CAC Ian Rasmussen / AU 07/08
23/09 Ballerup INTERNATIONAL CACIB, KBHV Nina Karlsdotter, SE 21/08
28/08
04/11 Herning INTERNATIONAL CACIB Erwin Deutscher, DE 02/10
09/10
05/11 Herning INTERNATIONAL CACIB, Dansk Vinder Jadranka Mijatovic, HR 02/10
09/10
03/12 Ejby OES JULE SHOW
OES CHRISTMAS SHOW
Malene Thorup Pedersen / DK 01/11

 

Udstillingsoversigt 2016

(Anmeldelses frister er vejledende, der henvises til hundeweb.dk)
Dato Sted Type Dommer Anmeld.
14/02 Fredericia International CACIB Roger Vanhoenacker, Belgien 11/01
18/01
30/04 Roskilde International CACIB Hanne Laine Jensen, Danmark 29/03
04/04
01/05 Roskilde International CACIB (kval. til Crufts) Irina Poletaeva, Finland 29/03
04/04
14/05 Køge National CAC Elena Agafonova, Rusland 09/04
10/06 Vejen International CACIB Colette Muldoon, Irland 09/05
17/05
11/06 Vejen International CACIB Olga Sinko, Slovenien 09/05
17/05
12/06 Vejen International CACIB (kval. til Crufts 2016) Marianne Birte Baden, Danmark 09/05
17/05
13/08 Bornholm International CACIB Jørgen Hindse, Danmark 11/07
18/07
14/08 Bornholm International CACIB Pamela Runderkamp, Hollan 11/07
18/07
20/08 Vamdrup National CAC Kim Vigsø Nielsen / Danmark
21/08 Hedensted Link til -> OES SPECIALUDSTILLING
National CAC
Eleonore Singer , Østrig 22/7
14/8
18/09 Ballerup International CACIB, KBHV Tomas Rohlin, Danmar 15/08
22/08
05/11 Herning International CACIB, Dansk Vinder Birgitta Svarstad, Sverige 03/10
10/10
06/11 Herning International CACIB, Nordisk Vinder Jesper Ravn, Danmark 03/10
10/10
27/11 Ejby OES Jule Show
OES Christmas Show
Ulrica Olsson, Sverige 31/10
14/11

Udstillingsoversigt 2015

(Anmeldelses frister er vejledende, der henvises til hundeweb.dk)
Dato Sted Type Dommer Anmeld.
07/02 Fredericia International CACIB Andrzej Stepinski, / Polen 05/01
28/02 Tórshavn, Færøerne National CAC DKK Kreds 12 Hanne Laine Jensen / Danmark
05/04 Nykøbing Falster National CAC DKK Kreds 10 Eugene Yerusalimsky / Rusland
25/04 Roskilde International CACIB Alan Matthews / Irland 23/03
26/04 Roskilde International CACIB
(Crufts Kvalifikation)
Rony Doedijns / Holland 23/03
23-24/05 Nyborg Link to -> EURO OES 2015
National CAC
Mark James (Waterley Kennel) / UK & Woody Nelson (Moptops Kennel) / USA
20/06 Vejen International CACIB Anne Ingram / Irland 18/05
21/06 Vejen International CACIB Olga Dolejsova / Tjekkiet 18/05
15/08 Bornholm International CACIB Inger B. Ronander / Norge 13/07
16/08 Bornholm International CACIB Dagman Klein / Rumænien 13/07
30/08 Varde National CAC DKK Kreds 11 Jochen Eberhardt, DE 01/08
19/09 Hillerød International CACIB KBHV Hans Halmgren / Sverige 17/08
31/10 Herning International CACIB Boris Spoljaric / Kroatien 28/09
01/11 Herning International CACIB DKV Leif Ragner Hjorth / Norge 28/09
29/11 Ejby OES Jule Show
OES Christmas Show
Heike Bilsheim / Tyskland 09/11
16/11

Udstillingsoversigt 2014

(Anmeldelses frister er vejledende, der henvises til hundeweb.dk)
Dato Sted Type Dommer Anmeld.
09/02 Fredericia International CACIB Per Kr. Andersen / Norge
10/05 Roskilde International CACIB C.E. Cartledge / England 07.04
11/05 Roskilde International CACIB
(Crufts Kvalifikation)
Mark Wibier / Holland 07.04
17/05 Hedensted National CAC Jasna Matejcic / Kroatien 14.04
18/05 Hedensted Specialshow Ray Owen/ England 26.04
21/06 Vejen International CACIB K.E. Johansson / Sverige 19.05
22/06 Vejen International CACIB
(Crufts Kvalifikation)
Birte Scheel / Danmark 19.05
16/08 Bornholm International CACIB Wilfried Peper / DE 14.07
17/08 Bornholm International CACIB Joanne Sewell / Australien 14.07
23/08 Århus National CAC Kreds 6 Jochen Eberhardt/ Tyskland 19.07
21/09 Hillerød International CACIB KBHV Leif Ragnar Hjorth / Norge 18.08
01/11 Herning International CACIB Edy Dykstra Blum / US 29.09
02/11 Herning International CACIB DKV B.M. Croft / England 29.09
30/11 Ejby / Lille
Skensved
OES Jule Show
OES Christmas Show
Davor Javor / Kroatien 30.10

med forbehold for rettelser/fejl
Ret til ændringer forbeholdes. Den til enhver tid opdaterede liste ligger på DKK’s hjemmeside www.dkk.dk. Anmeldelses dato påføres senere.