Arrangementer

OES Klubbens Lydigheds- og Agilityudvalg, lille lydighedsdag

OES Klubbens : Lille lydighedsdag for alle hunde

Klubben arrangerer den 8. oktober en uautoriseret lydighedsprøve med DSS dommere og prøveledere i alle klasser for alle racer. Specielt inviteret som et led i undervisningen er tilmeldt de hunde der går til træning i Sorgenfri. Alle DSS racer og instruktører i organisationen er adviseret om denne mulighed for at følge Lp på tætteste hold. Deltagelse koster en hund.

En afslappet prøvedag med kaffe og kage. Man kan tilmelde sig til Hans Ove Pedersen Hans Ove Pedersen.

Der er også arrangeret aut. Rally med den afholdte Rally dommer Frank Kuhfeld og hans kone Lilly.

Det er en opfølgning af lille lydighedsdag, der alle andre år har været afholdt i Sorgenfri Slotspark, men i år afholdes (udendørs) ved Lyngby Stadium (Lyngby Stadion), Lundtoftevej 53A, 2800 Kongens Lyngby, Danmark (kort)

Vel mødt til alle.